enflag
trflag

UĞURLUOĞLU

HABER
G-8 Ülkelerine Aromatik Bitkisel Yağ Hamlesi
G-8 Ülkelerine Aromatik Bitkisel Yağ Hamlesi
Almanya, ABD, Fransa ve Kanada gibi gelişmiş ülkelere; çörek otu, kuşburnu, aspir, badem ve fındık yağı gönderen gururunu yaşayan firmamız, bu alanda Türkiye pazarının yüzde 80'ini karşılıyor. Uğurluoğlu Bitkisel Yağ Sanayi Yönetim Kurulu başkanı Hikmet Uğurluoğlu yaptığı açıklamada: "ABD, Almanya, Hollanda, Fransa, Hindistan, Tayvan ve Kanada'ya bitkisel yağ ihracatı gerçekleştiriyoruz. ABD'ye, sağlık sektöründe kullanılmak üzere çörek otu ve susam yağı gönderiyoruz. Şu anda uçucu yağ üretimine de başladık. Bunlar yurt dışından ithal ediliyordu. Bunun üretimini de gerçekleştiriyoruz. Aromatik bitkisel yağ pazarının ülkemizde yüzde 80'ini sadece bu fabrika karşılıyor. Bu yağlar son yıllarda önemi giderek artan alternatif tıp alanında kullanılıyor. Öte yandan fizyoterapi, ilaç ve bazı endüstriyel sektörlerde kullanılıyor" dedi.
 
Firmamız çevre köy ve mahallelerde üretimini yapıldığı bu bitkileri 2 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikamızda mamule dönüştürerek ülke ekonomisine katkı ve 100'e yakın kişiye de istihdam sağlamakta.
 
Uğurluoğlu Bitkisel Yağ Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Uğurluoğlu: “Günlük 7 ton yağ üreterek yedi ülkeye ihracatımız var. ABD, Almanya, Hollanda, Fransa, Hindistan, Tayvan ve Kanada'ya bitkisel yağ ihracatı gerçekleştiriyoruz. ABD'ye, sağlık sektöründe kullanılmak üzere çörek otu ve susam yağı gönderiyoruz. Tayvan'a aspir ve kuşburnu yağı gönderiliyor. Aspir, gıda sektöründe kızartma yağı olarak kullanılıyor. Kuşburnu yağı ise fizyoterapide değerlendiriliyor. Hindistan'dan tohum alıyoruz, karşılığında yetiştirdiğimiz bitkinin yağını satıyoruz. Çörek otunu, ağırlıklı olarak kendimiz üretiyoruz. Anlaşmalı üretim için vatandaşlara dağıttığımız tohumu, üretim sezonu sonunda alıyoruz. Yurt dışından ithal edilen yağı üretiyoruz. Beş yıl öncesine kadar ithalatı yapılıyordu bu ürünlerin. Şimdi döviz ülkemizde kalıyor. Yılda 700 ton civarında sadece çörek otu yağı üretiyoruz. Hindistan cevizi yağı da en çok talep edilen ürünlerden” şeklinde konuştu.
 
Uğurluoğlu Bitkisel Yağ Sanayi olarak üretime üretmeye devam ederek hem ülke ekonomisine hem de istihdam oluşturarak çalışmalarına devam edecektir.
Copyright © 2016
faceicon